FENG – nowy unijny program dla przedsiębiorców

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) jest naturalną kontynuacją znanego z mijającej perspektywy 2014-2020 krajowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Planowane działania skupiać się będą głównie na wspieraniu badań i rozwoju oraz szeroko pojętej innowacyjności. Dodatkowo w programie FENG finansowane będą także inicjatywy dotyczące transformacji cyfrowej i ekologicznej przedsiębiorstw oraz ich internacjonalizacji. Zasadniczą nowością programu jest kompleksowe podejście do potrzeb przedsiębiorców poprzez umożliwienie im realizacji tzw. projektów modułowych.

Projekty modułowe będą mogły być realizowane zarówno przez MŚP, jak i duże firmy. Większa część środków (min. 75% alokacji) zostanie przeznaczona na wsparcie MŚP. Operatorem naborów dla MŚP będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a dla firm dużych – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

FENG to 7,9 mld euro na dotacje dla firm. Przeszło połowa kwoty jest zarezerwowana na projekty związane z innowacjami. Wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki.

FENG stawia na to, aby wypracowanie nowych produktów czy usług oraz ich modyfikacja, w tym również produkcyjna, bazowała na wynikach prac badawczo-rozwojowych (B+R). Firmy mogą albo przeprowadzać prace B+R, albo wdrożyć ich wyniki. 

 

FENG – FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA NOWOCZESNEJ GOSPODARKI 2021-2027 – OBSZARY WSPARCIA

 

Główne cele FENG ukierunkowane są na:

  • zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii;
  • wzrost konkurencyjności MŚP;
  • rozwinięcie umiejętności na rzecz inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości;
  • transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 oraz zielonych technologii

Z FENG będą mogli skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje oraz instytucje. Oferta Programu skierowana jest do:

  • przedsiębiorstw,
  • sektora nauki,
  • konsorcjów przedsiębiorców oraz konsorcjów przedsiębiorców z organizacjami badawczymi,
  • instytucji otoczenia biznesu, czyli ośrodków przedsiębiorczości, ośrodków innowacji, instytucji finansowych.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 będą oferować różne formy wsparcia, takie jak:

  • dotacje,
  • instrumenty finansowe,
  • kapitałowe oraz gwarancyjne,
  • instrumenty łączące finansowanie zwrotne i dotacyjne.

FENG będzie realizowany w ramach 4 priorytetów.

Warunki ZWRTOTNYCH I BEZZWROTNYCH DOTACJI z FENG

FENG wprowadza mechanizm wsparcia modułowego, czyli możliwość wyboru różnych komponentów realizujących projekt. Istotna kwestia to  prowadzenie prac badawczo-rozwojowych lub tworzenie potencjału do realizacji takich prac (typu B+R przez przedsiębiorstwa).  

W przypadku dotacji warunkowej kwota dofinansowania (w wysokości nie większej niż wynika to z mapy pomocy regionalnej) będzie składać się z dwóch części: części bezzwrotnej oraz części zwrotnej (proporcje tych części będą różnić się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa). Część bezzwrotna, o do zasady, nie podlega zwrotowi (jest to tzw. klasyczna, dobrze znana przedsiębiorcom dotacja). Natomiast w przypadku części zwrotnej dotacji warunkowej, będzie ona podlegać zwrotowi w całości lub w części, w zależności od spełnienia określonych warunków.

PROGRAM OFEROWAŁ BĘDZIE WSPARCIE MODUŁOWE:

(graf. Kancelaria Premiera)

Udostępnij ten post