Nowy program Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) w I kwartale 2023 ma zaoferować program w kategorii EKO, tzw. „Zazielenianie przedsiębiorstw”. Będzie to nowy instrument finansowania efektywności energetycznej o nazwie KREDYT EKOLOGICZNY.
Celem działania jest wpieranie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną poprzez modernizację infrastruktury, w tym również poprzez inwestycje w nowe lub ulepszone produkty lub procesy. W ramach działania przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, w tym związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne.
Program wsparcia za pomocą eko kredytów stawia sobie cztery cele. Jest to:
Środki pozyskane przez firmę w formie ekokredytów powinny przełożyć się na większą energooszczędność produkcji w przedsiębiorstwie.
Wsparcie będzie udzielane na zasadach analogicznych do znanego POIR. Eko kredyt w rzeczywistości będzie kwotą (premią ekologiczną), która powinna być przeznaczona na spłatę części kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorcę w banku komercyjnym.
Wysokość wsparcia wyniesie maksymalnie 70% wartości kredytu i będzie zależna od wielkości firmy oraz lokalizacji inwestycji*. W ramach programu FENG dopuszczalna jest możliwość, że cała inwestycja jest finansowana z kredytu — a właściciel firmy nie posiada wkładu własnego.
Realizacja przedsięwzięcia będzie musiała zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który będzie uzasadniał potrzebę i zakres wprowadzanych rozwiązań. Rekomendujemy nawiązanie współpracy z wykonawcą już teraz. Do czasu uruchomienia naboru cała niezbędna dokumentacja z audytu powinna być już gotowa.
Decyzja o finansowaniu projektu wymagać będzie w pierwszej kolejności pozytywnej oceny zdolności kredytowej Wnioskodawcy. W ten sposób kompetencje banków komercyjnych zostaną wykorzystane do potwierdzenia potencjału ekonomicznego i finansowej wykonalności analizowanych projektów inwestycyjnych. W tym przypadku również warto z wyprzedzeniem dokonać niezbędnych analiz finansowych.
*mapa pomocy regionalnej: https://www.parp.gov.pl/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski