Masz, bądź marzysz o własnym biznesie? Sprawdź dostępne dotacje z UE (i nie tylko) na założenie lub rozwój firmy!

Oczywiste jest, iż MY- POLACY jesteśmy bardzo przedsiębiorczym narodem. Udowadnia to przede wszystkim fakt, iż każdego dnia w naszym kraju rejestrowanych jest kilkaset nowych firm. Zdecydowanie większość z nich to JEDNOOSOBOWE działalności gospodarcze.

Takie małe biznesy szybko weryfikuje życie, które hamuje ich rozwój i część skazuje na szybkie wygaśnięcie. Problem takich firm polega nie tylko na nietrafionym pomyśle, lecz głównie na braku funduszy, m.in. na rozwój działalności i zakup specjalistycznego sprzętu. Warto zatem wiedzieć, że polscy przedsiębiorcy – obecni i przyszli – mogą skorzystać z wielu ciekawych form wsparcia, które chcielibyśmy po krótce zaprezentować poniżej.

Lokalne Grupy Działania

Interesujące działanie, skierowane do przedsiębiorców prowadzących, lub chcących prowadzić swoje firmy na obszarach wiejskich. Lokalne Grupy Działania otrzymują Dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a następnie rozdysponowują te środki wśród firm, których działania wpisują się w strategię rozwoju np. kilku współpracujących gmin. 

Dofinansowanie z RPO

Regionalne Programy Operacyjne są ogromnym źródłem dofinansowania dla polskich samorządów, ale także przedsiębiorców. W poszczególnych regionach naszego kraju są prowadzone działania wspierające firmy, które w jakiś sposób przyczyniają się do rozwoju lokalnej społeczności czy gospodarki kraju. Obecnie „najłatwiej” można zdobyć środki na wszelkie działania związane z informatyzacją, ochroną środowiska oraz zwiększaniem konkurencyjności na rynkach europejskich. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na chociażby termomodernizację swoich budynków czy stworzenie platformy e-usługowej. Szczegóły na temat dotacji w ramach Regionalnego Programu dostępnego w Twoim regionie uzyskasz w swoim Urzędzie Marszałkowskim.

Urzędy Pracy

Każdy początkujący przedsiębiorca planujący założenie własnej działalności gospodarczej może starać się o dotacje z Urzędu Pracy, które stanowią formę walki z bezrobociem. Ogromnym plusem takiej dotacji jest fakt, iż jest ona bezzwrotna. Ponadto przyszły przedsiębiorca już po pozytywnej decyzji otrzymuje dotacje raczej szybko oraz jest ona wypłacana z góry – bez konieczności ponoszenia uprzednich wydatków z własnej kieszeni. Jednak przed zgłoszeniem się po dofinansowanie do urzędu pracy należy spełnić kilka warunków, które szczegółowo opisane są na stronie internetowej powyższej jednostki.

Dotacje z ARiMR

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej wynosi MINIMUM 100 tys. zł (co roku ogłaszana jest konkretna kwota, o którą można się ubiegać). W tegorocznym naborze do „zgarnięcia” było od 150 do 250 tys. złotych! Premię można wykorzystać na założenie na wsi wszelkiego rodzaju biznesu, aczkolwiek w wykazie działalności nie uwzględniono usług dla rolnictwa. Można więc prowadzić np. firmę budowlano-remontową, księgową, sklep wielobranżowy, zakład fryzjerski, obiekt gastronomiczny, usługi weterynaryjne, ale nie firmę, która będzie świadczyła usługę zbioru zbóż czy orki. O premię mogą ubiegać się osoby, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie i to nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Dotacje z ZUS

Dotacje z ZUS dla firm na BHP, to dotacje, których podstawowym celem jest realizacja przez ZUS zadania określonego przez ustawę o ubezpieczeniu społecznym a dotyczącego prewencji wypadkowej w firmach. Firmy spełniające określone kryteria do wsparcia mogą otrzymać dofinansowanie z ZUS na BHP. Subwencje zostają przyznane firmom, które wykażą potrzebę poprawienia bezpieczeństwa pracy i wskażą inwestycję należącą do jednej z kategorii, które kwalifikują firmę do otrzymania dotacji na BHP od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co roku ZUS przeznacza na ten projekt MILIONOWE kwoty.

Udostępnij ten post

Create & Business Spółka Z O.O.

Kontakt

Mapa dojazdu