MOJE CIEPŁO 2022 – DOTACJE NA POMPY CIEPŁA DLA NOWYCH DOMÓW

Program Moje Ciepło to nowe rządowe WSPARCIE na wspieranie ekologicznego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Do tej pory z dotacji na termomodernizacje mogli skorzystać jedynie właściciele domów zamieszkałych. Teraz do grona Beneficjentów tego rodzaju pomocy rządowej mogą dołączyć WŁAŚCICIELE DOMÓW W TRAKCIE BUDOWY. 

 

TERMINY I KWOTY POMOCY

Moje Ciepło ruszy na przełomie kwietnia i maja 2022 r. Pieniądze będzie przyznawać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Alokacja środków to ok. 600 mln zł. Nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym, do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Do uzyskania będzie kwota od 7 do 21 tys. zł.

– Dofinansowanie będzie pokrywać do 30 proc. kosztów inwestycji, ale w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45 procent – wyjaśnia Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ PIENIĄDZE?

Dotacja z Mojego Ciepła 2022 przysługuje na zakup i montaż:

  • gruntowej pompy ciepła,
  • powietrznej pompy ciepła,
  • wodnej pompy ciepła.

Mogą to być zarówno urządzenia służące tylko do ogrzewania domu, jak i ogrzewania wraz z dostarczaniem ciepłej wody użytkowej. Dofinansowaniu podlegają pompy ciepła kupione od dnia 1 stycznia 2021 r., ale nie później niż 31 grudnia 2026 r.

Żeby dom liczył się jako nowy, wniosek musi być złożony przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy albo wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Wyjątkiem są osoby, które już złożyły te dokumenty, ale zrobiły to po 1 stycznia 2021 r. – one również mogą się starać o dofinansowanie.

WYMAGANIA TECHNICZNE – STANDARD ENERGETYCZNY

Program dopłat przewiduje dofinansowanie kupna oraz instalacji pomp ciepła w budynkach nowo budowanych o podwyższonym standardzie energetycznym. Jak wyjaśnia NFOŚiGW w rozmowie z portalsamorzadowy.pl:

  • dziś nowe domy jednorodzinne mogą mieć zapotrzebowanie na energię nieodnawialną (współczynnik Ep) na poziomie maksymalnie 70 kWh/m2 na rok,
  • w pierwszym roku funkcjonowania Mojego Ciepła na dopłaty mogą liczyć budynki z Ep na poziomie maksymalnie 63 kWh/m2 na rok,
  • w kolejnych latach dotacje będą przyznawane tylko budynkom z Ep na poziomie maksymalnie 55 kWh/m2 na rok.

Oznacza to, że dofinansowanie w zasadzie będzie przyznawane wyłącznie właścicielom budynków bardzo energooszczędnych, doskonale ocieplonych i wykorzystujących energię odnawialną.

Więcej szczegółów już niebawem.

JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY POZYSKANIEM I ROZLICZENIEM DOTACJI „MOJE CIEPŁO” skontaktuj się z nami!

  •  662-577-450

Udostępnij ten post