WZROST CEN OGRZEWANIA – WEŹ DOTACJE NA OCIEPLENIE DOMU 2022

Według Polityków naszego kraju zbliżający się sezon grzewczy może wiązać się z wysokimi kosztami. Jest to między innymi spowodowane atakiem Rosji na Ukrainę, przez co odczuwalny jest wzrost cen energii. Europa jest uwarunkowana energetycznie od Rosji, pomimo uniezależnienia się Polaków, wzrost energii także jest odczuwalny na terenie Polski. Faktem jest, że w wielu gospodarstwach domowych nie jest jeszcze przeprowadzona termomodernizacja co powoduje większe zapotrzebowanie na zużycie materiału grzewczego. Dlatego też premier Morawiecki apeluje aby rodacy postarali się ocieplić domy jeszcze przed sezonem grzewczym.

            Niestety koszt ocieplenia domu to nie lada wydatek. Ceny materiałów budowlanych rosną niezmiennie od sierpnia 2021 roku, a na ich ostateczną wysokość mają wpływ m.in. wzrost płacy minimalnej czy ceny paliwa i energii. Dlatego też rząd wychodzi naprzeciwko społeczeństwu, które nie wie że ocieplenie to element termomodernizacji, na który przewidziano dopłaty. Tego typu dotację można uzyskać w dzięki programowi „Czyste Powietrze”, w ramach którego zostały przeznaczone kolejne miliardy złotych na program ocieplania domów, budynków, pomieszczeń – po to, żeby zmniejszyć rachunki. Kolejne dziesiątki tysięcy domów będą mogły skorzystać z tego programu.

W ostatnim czasie program ten został poprawiony tak aby więcej gospodarstw domowych mogło skorzystać z pomocy. Upraszczane są po to, żeby trochę łagodniej można było przejść ten trudny sezon, który jest przed nami. Nowa odsłona programu tzw. „Czyste Powietrze Plus” pozwoli zaliczkować inwestycję przed jej fizycznym wykonaniem w wysokości do 50 proc. dostępnej dotacji. Co więcej, pozostała część dotacji ma być wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.

„Tutaj mamy dwa w jednym: ekologiczne równa się ekonomiczne” – powiedział Morawiecki przekonując, iż ocieplenie domu i podniesienie jego efektywności energetycznej oznacza rachunki za ciepło mniejsze nawet o 50-70 proc., co jest szczególnie ważne w obliczu obecnej sytuacji na rynku energii. Termoizolacja budynków mieszkalnych jest jednak opłacalna. Po ociepleniu zapotrzebowanie na energię cieplną może spaść nawet o połowę. Dla porównania w nowoczesnych domach pasywnych zapotrzebowanie takie wynosi ok. 15 kWh/mkw., a przy starych budynkach sięga nawet 200 kWh/mkw.

Koszty ogrzewania domu zależą nie tylko od samej izolacji termicznej budynku, lecz także od rodzaju wykorzystywanego paliwa oraz systemu ogrzewania, jaki jest stosowany. Sprawny piec gazowy czy nowoczesna pompa ciepła będą ogrzewać dom szybciej, sprawniej, jednak ich zakup jest kolejnym, sporym wydatkiem. To właśnie w ramach niniejszego programu, Polacy mogą starać się także o dofinansowanie na wymianę nieefektywnego źródła ciepła.

Ponadto tego typu inwestycje rozwijają lokalny rynek, lokalną przedsiębiorczość. Taka jest filozofia tego programu, żeby te pieniądze zostawały w powiecie, gminie, której realizowane są prace, ze względu na fakt że najczęściej inwestycje termomodernizacyjne czy wymianę źródeł ciepła realizowane są przez lokalne firmy.

Aby skorzystać z dofinansowania zapisz się!

Czyste Powietrze / Mój Prąd
Telefon: + 48 662 577 450
Email: biuro@createbusiness.pl

Udostępnij ten post

Create & Business Spółka Z O.O.

Kontakt

Mapa dojazdu