Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

W połowie października 2016 w większości Lokalnych Grup Działania na obszarze woj. małopolskiego mają ruszyć nabory na ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. Będą one miały charakter konkursu, o ograniczonym czasie na złożenie wniosków: pomiędzy 14 a 30 dni.

Na chwilę obecną LGDy dokonują jeszcze zmian w zakresie procedur wyboru operacji oraz doprecyzowują definicję lokalnych kryteriów wyboru aby wykluczyć możliwość dwuznacznej interpretacji niektórych kryteriów. Zmiany jakie pojawiły się w Rozporządzeniu MRiRW z dnia 25 sierpnia 2016r. wprowadziły nieco obostrzeń dla przedsiębiorców oraz osób mających zamiar uzyskać PREMIĘ NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ.

Każda Lokalna Grupa Działania indywidualnie określiła zakres przedsięwzięć na jakie można otrzymać dofinansowanie zgodnie z zapisami Lokalnych Strategii Rozwoju. Nie mniej jednak premiowane będą operacje:

  • innowacyjne

  • związane z ochroną środowiska i/lub przeciwdziałaniem zmianom klimatu

  • aktywizujące przedstawicieli grup defaworyzowanych.


O pomoc na to działanie mogą starać się pełnoletnie osoby fizyczne, zamieszkujące obszar wiejski danej LGD, które w okresie ostatnich 2 lat nie wykonywały działalności gospodarczej (brak wpisu w tym czasie do CEIDG / KRS). Z ubiegania się o przyznanie pomocy wykluczone są osoby ubezpieczone w KRUS (chyba, że planowana do podjęcia działalność sklasyfikowana będzie jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów).

Co ważne, wszystkie te warunki muszą być spełnione na dzień składania wniosku.

Główny warunek związany z otrzymaniem tego rodzaju wsparcia to utworzenia co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne na okres 2 lat od dnia wypłaty płatności końcowej. Może to być zarówno samozatrudnienie (przy czym osoba ta musi odprowadzać pełne składki od samozatrudnienia, w związku z czym nie ma możliwości łączenia pracy na etacie w innej firmie z samozatrudnieniem w swojej firmie) jak i zatrudnienia pracownika (na podstawie umowy o pracę).

Kwota dofinansowania o jaką można się starać uzależniona jest od LGD, do której składany będzie wniosek (pomiędzy 50 a 100 tys. zł !). Poziom dotacji to aż 100% kosztów kwalifikowalnych, zatem nie jest wymagany wkład własny. Dodatkowo ogromnym atutem tej pomocy jest wypłata PREMII w wysokości 80%, pozostałe 20% dotacji wypłacane będzie po zrealizowaniu i rozliczeniu całego projektu.

Na podstawie doświadczeń z poprzedniej perspektywy finansowej oraz informacji zawartych w aktualnym rozporządzeniu przewidujemy, że pierwsze umowy przyznania pomocy zawarte pomiędzy Beneficjentem a Urzędem Marszałkowskim, w ramach tegorocznych naborów „jesiennych” będą podpisywane w lutym / marcu 2017r.

Udostępnij ten post

Create & Business Spółka Z O.O.

Kontakt

Mapa dojazdu