DOTACJE NA ROZWÓJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

 Listopad 2016 to czas, gdzie w niektórych Lokalnych Grupach Działania na obszarze woj. małopolskiego ruszają nabory na ROZWÓJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. Można uzyskać nawet 300 000 zł dotacji! Chcesz wiedzieć czy w Twojej miejscowości jest możliwość ubiegania się o to dofinansowanie i jakie trzeba spełnić warunki? Przeczytaj poniższy artykuł. Na chwilę obecną LGDy dokonują jeszcze zmian w zakresie procedur wyboru operacji oraz doprecyzowują definicję lokalnych kryteriów wyboru aby wykluczyć możliwość dwuznacznej interpretacji niektórych kryteriów. Zmiany jakie pojawiły się w Rozporządzeniu MRiRW z dnia 25 sierpnia 2016r. wprowadziły nieco obostrzeń dla przedsiębiorców.

W związku z tymi zmianami, nie wszystkie Lokalne Grupy Działania decydują się w tym roku na ogłoszenie naborów w tym zakresie. Wstępnie takie zainteresowane wyraziły LGD obejmujące następujące gminy:

  1. Gminy: Podegrodzie, Stary Sącz, Łącko (LGD Brama Beskidu)
  2. Gminy: Laskowa, Limanowa, Łukowica, Jodłownik, Tymbark, Słopnice, Dobra, Kamienica; Miasto: Limanowa (LGD Przyjazna Ziemia Limanowska)
  3. Gminy: Czarny Dunajec, Kościelisko, Szaflary, Biały Dunajec, Poronin (LGD Podhalańska)
  4. Gminy: Biecz, Lipinki, Sękowa, Uście Gorlickie, Ropa, Gorlice, Bobowa, Łużna, Moszczenica (LGD Beskid Gorlicki)
  5. Gminy: Chełmiec, Kamionka Wielka, Grybów; Miasto: Grybów (LGD Korona Sądecka)

Każda Lokalna Grupa Działania indywidualnie określiła zakres przedsięwzięć na jakie można otrzymać dofinansowanie zgodnie z zapisami Lokalnych Strategii Rozwoju. Nie mniej jednak premiowane będą operacje:

  • innowacyjne
  • związane z ochroną środowiska i/lub przeciwdziałaniem zmianom klimatu
  • aktywizujące przedstawicieli grup defaworyzowanych.

 

O pomoc na to działanie może starać się:

  1. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, na obszarze wiejskim objętym Lokalną Strategią Rozwoju (w przypadku gdy operacja będzie realizowana w ramach wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej powyższe warunki powinny być spełnione przez wszystkich wspólników tej spółki), albo
  2. osoba prawna, jeżeli siedziba tej osoby lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR, albo
  3. jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli siedziba tej jednostki lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR.

Uwaga! O pomoc może starać się tylko mikroprzedsiębiorstwo albo małe przedsiębiorstwo!!!

Dodatkowo podmiot, który ubiega się o tą dotację w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy musi wykonywać łącznie przez co najmniej 1 rok działalność gospodarczą (nie musi być ciągiem liczony ten okres).

Co ważne, wszystkie te warunkimuszą być spełnione na dzień składania wniosku.

 W przypadku rozwijania działalności gospodarczej trzeba wykazać również potencjał firmy do zrealizowania danego wniosku. Może to być:

  • doświadczenie w realizacji podobnych projektów, albo
  • zasoby odpowiednie do przedmiotu operacji, albo
  • kwalifikacje odpowiednie do przedmiotu operacji, albo
  • wykonywanie działalności odpowiedniej do przedmiotu operacji.

Do kosztów kwalifikowalnych można zaliczyć koszty, wyszczególnione po niżej, z uwzględnieniem warunku, że muszą być one ponoszone najwcześniej po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Wyjątek stanowią koszty OGÓLNE (od 1 stycznia 2014r.), do których zaliczyć można koszty związane z przygotowaniem operacji, np. opłaty skarbowe, kosztorysy budowlane itp. Pozostałe koszty to:

  • roboty budowalne lub usługi
  • oprogramowania komputerowe, patenty, licencje, prawa autorskie
  • najem/dzierżawa maszyn, wyposażenia, nieruchomości
  • zakup NOWYCH maszyn, wyposażenia
  • zakup środków transportu (za wyjątkiem samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób z kierowcą) – LIMIT 30% POZOSTAŁYCH KOSZTÓW KWALIFIKOWALNYCH
  • zatrudnienie pracowników (etatów powstałych w ramach wniosku)
  • podatek od towarów i usług (VAT).

Główny warunek związany z otrzymaniem tego rodzaju wsparcia to utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne na okres 3 lat od dnia wypłaty płatności końcowej (musi to być UMOWA O PRACĘ lub SPÓŁDZIELCZA UMOWA O PRACĘ).

Trzeba również osiągnąć co najmniej 30% zakładanego w biznesplanie, ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie rok od dnia wypłaty płatności końcowej

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie – kwota dofinansowania o jaką można się starać uzależniona jest od LGD, do której składany będzie wniosek (pomiędzy 20 001zł a 300 000 zł!). Poziom dotacji to aż 70% kosztów kwalifikowalnych, zatem jest wymagany wkład własny. Dofinansowanie wypłacane jest jako REFUNDACJA – w związku z czym wszystkie środki trzeba najpierw założyć, a następnie po złożeniu wniosków o płatność wypłacone będzie 70%.

Na podstawie doświadczeń z poprzedniej perspektywy finansowej oraz informacji zawartych w aktualnym rozporządzeniu przewidujemy, że pierwsze umowy przyznania pomocy zawarte pomiędzy Beneficjentem a Urzędem Marszałkowskim, będą podpisywane w okresie ok. 5-6 miesięcy od dnia zakończenia naboru.

Służymy pomocą przy uzupełnianiu wniosku wraz z biznesplanem, tel. 504 734 223, 506 116 773.

Udostępnij ten post

Create & Business Spółka Z O.O.

Kontakt

Mapa dojazdu